Sort by

stevie has logged 36 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Enemy

Enemy

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★
Edit this entry  
22
The Loneliest Planet

The Loneliest Planet

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Edit this entry  
18
Face to Face

Face to Face

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★½
Edit this entry  
15
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★
Edit this entry  
15
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★
Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Edit this entry  
14
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Image Book

The Image Book

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★½
Edit this entry  
10
Aladdin

Aladdin

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
Read prior review Edit this entry  
09
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★
Edit this entry  
09
Summer Interlude

Summer Interlude

1951
×
★★★½
Edit this entry  
08
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★½
Edit this entry  
08
Wings

Wings

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★
Edit this entry  
06
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★
Edit this entry  
05
Janis: Little Girl Blue

Janis: Little Girl Blue

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry