stevie has logged 41 entries for films during February 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Rififi

Rififi

1955
×
★★★½
Edit this entry  
29
Love and Anarchy

Love and Anarchy

1973
×
★★★
Edit this entry  
29
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The ABCs of Death

The ABCs of Death

2012
×
½
Edit this entry  
28
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
Edit this entry  
26
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★
Edit this entry  
25
Horse Girl

Horse Girl

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
The Last Thing He Wanted

The Last Thing He Wanted

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
One of These Days

One of These Days

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Time to Hunt

Time to Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
The Intruder

The Intruder

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Onward

Onward

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★
Edit this entry  
17
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
To All the Boys: P.S. I Still Love You

To All the Boys: P.S. I Still Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Edward II

Edward II

1991
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★
Edit this entry  
15
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★
Edit this entry  
12
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★
Edit this entry  
09
Cat People

Cat People

1982
×
★★★½
Edit this entry  
09
Marketa Lazarová

Marketa Lazarová

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ordet

Ordet

1955
×
★★★
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
For Sama

For Sama

2019
×
Edit this entry  
05
Accattone

Accattone

1961
×
★★★½
Edit this entry  
04
Unrelated

Unrelated

2007
×
★★½
Edit this entry  
03
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
8½

1963
×
★★★★½
Edit this entry