Sort by

stevie has logged 450 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hit the Road

Hit the Road

2021
×
★★★½
Edit this entry  
29
Amsterdam

Amsterdam

2022
×
★★
Edit this entry  
29
Resurrection

Resurrection

2022
×
★★½
Edit this entry  
28
Broker

Broker

2022
×
★★★
Edit this entry  
28
She Said

She Said

2022
×
★★
Edit this entry  
27
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Corsage

Corsage

2022
×
★★½
Edit this entry  
24
Saint Omer

Saint Omer

2022
×
★★★½
Edit this entry  
24
Babylon

Babylon

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Night of Knowing Nothing

A Night of Knowing Nothing

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Woman King

The Woman King

2022
×
★★★
Edit this entry  
22
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Fort Apache

Fort Apache

1948
×
★★★★
Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
One Fine Morning

One Fine Morning

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Empire of Light

Empire of Light

2022
×
★★½
Edit this entry  
12
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Edit this entry  
11
The Santa Con

The Santa Con

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
EO

EO

2022
×
★★★
Edit this entry  
09
Guillermo del Toro's Pinocchio

Guillermo del Toro's Pinocchio

2022
×
★★★½
Edit this entry  
05
Marcel the Shell with Shoes On

Marcel the Shell with Shoes On

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Late Autumn

Late Autumn

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
HyperNormalisation

HyperNormalisation

2016
×
Edit this entry  
27
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Edit this entry  
25
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Adam

Black Adam

2022
×
Edit this entry  
23
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★
Edit this entry  
23
Russia 1985-1999: TraumaZone

Russia 1985-1999: TraumaZone

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Crystal Gazing

Crystal Gazing

1982
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★
Edit this entry  
18
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★★½
Edit this entry  
18
Le Navire Night

Le Navire Night

1979
×
★★★
Edit this entry  
16
Something Evil

Something Evil

1972
×
★★
Edit this entry  
15
Duel

Duel

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Thirteen Lives

Thirteen Lives

2022
×
★★½
Edit this entry  
13
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Violent Night

Violent Night

2022
×
Read the review Edit this entry  
11
I'm a Cyborg, But That's OK

I'm a Cyborg, But That's OK

2006
×
★★½
Edit this entry  
11
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★
Edit this entry  
10
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★
Edit this entry