Sort by

Rat Boi has logged 289 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ref

The Ref

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Score: A Film Music Documentary

Score: A Film Music Documentary

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fast Cars Slow Spanish

Fast Cars Slow Spanish

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Square

The Square

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Justice League

Justice League

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nowhere

Nowhere

1997
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Breathe

Breathe

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Battle of the Sexes

Battle of the Sexes

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry