Duran has logged 37 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
31
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
Edit this entry  
29
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lessons of Darkness

Lessons of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Postal

Postal

2007
×
★★
Edit this entry  
19
At Home Among Strangers, a Stranger Among His Own

At Home Among Strangers, a Stranger Among His Own

1974
×
★★½
Edit this entry  
18
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★★
Edit this entry  
15
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★
Edit this entry  
15
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★
Edit this entry  
14
Okja

Okja

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★½
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Host

The Host

2006
×
★★★
Edit this entry  
08
A Bullet for the General

A Bullet for the General

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Affinity

Affinity

2008
×
★★½
Edit this entry  
07
Chapayev

Chapayev

1934
×
★★½
Edit this entry  
06
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
Imprint

Imprint

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
First Love

First Love

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Visitor Q

Visitor Q

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★
Edit this entry  
02
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Black Robe

Black Robe

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry