Sort by

Duran has logged 32 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Fool There Was

A Fool There Was

1915
×
★★★
Edit this entry  
22
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Un flic

Un flic

1972
×
★★★
Edit this entry  
20
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Commissar

The Commissar

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Proposition

The Proposition

2005
×
★★½
Edit this entry  
15
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Wings

Wings

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
Five Fingers for Marseilles

Five Fingers for Marseilles

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shadows of Forgotten Ancestors

Shadows of Forgotten Ancestors

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Poetry

Poetry

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry