Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
When Jews Were Funny

When Jews Were Funny

2013
×
Edit this entry  
04
The Wife Master

The Wife Master

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
12 Angry Men

12 Angry Men

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
31
Endgame

Endgame

2000
×
Read the review Edit this entry  
29
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Marat/Sade

Marat/Sade

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Broker

Broker

2022
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Peter Gabriel: Live at Rockpalast

Peter Gabriel: Live at Rockpalast

1978
×
Read the review Edit this entry  
21
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Birdy

Birdy

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Bears

No Bears

2022
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★
Edit this entry  
09
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Around a Small Mountain

Around a Small Mountain

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Great Freedom

Great Freedom

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Identification Marks: None

Identification Marks: None

1964
×
Read the review Edit this entry  
03
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lupin the Third: The Mystery of Mamo

Lupin the Third: The Mystery of Mamo

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Book of Life

The Book of Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus Has Blue Eyes

Santa Claus Has Blue Eyes

1966
×
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
24
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
Read the review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Touch

The Touch

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Europa

Europa

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry