Sort by

Dante has logged 475 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Book of Life

The Book of Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Santa Claus Has Blue Eyes

Santa Claus Has Blue Eyes

1966
×
Edit this entry  
25
Love Actually

Love Actually

2003
×
Edit this entry  
24
It's Christmastime Again, Charlie Brown

It's Christmastime Again, Charlie Brown

1992
×
Read the review Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
23
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kingdom

The Kingdom

1994
×
Read the review Edit this entry  
21
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Touch

The Touch

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Europa

Europa

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Edit this entry  
28
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hideout in the Sun

Hideout in the Sun

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Funny Games

Funny Games

1997
×
Read the review Edit this entry  
22
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Benny's Video

Benny's Video

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Oldboy

Oldboy

2013
×
Read the review Edit this entry  
16
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Passion of Anna

The Passion of Anna

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Safety Last!

Safety Last!

1923
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
Read the review Edit this entry  
13
Easy Street

Easy Street

1917
×
Edit this entry  
12
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
In a Year with 13 Moons

In a Year with 13 Moons

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fall of the House of Usher

The Fall of the House of Usher

1928
×
★★★★
Edit this entry  
05
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Edit this entry  
04
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
TÁR

TÁR

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry