Sort by

Dante has logged 62 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kamikaze 1989

Kamikaze 1989

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Something Has Happened

Something Has Happened

1993
×
Edit this entry  
29
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★
Edit this entry  
26
Fassbinder’s Women

Fassbinder’s Women

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Anatomy of Hell

Anatomy of Hell

2004
×
Edit this entry  
24
Malina

Malina

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Veronika Voss

Veronika Voss

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sword and the Dragon

The Sword and the Dragon

1956
×
★★★★
Edit this entry  
23
Lola

Lola

1981
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
20
I Love You, I Don't

I Love You, I Don't

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Looking for Mr. Goodbar

Looking for Mr. Goodbar

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Day of Wrath

Day of Wrath

1943
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2002
×
Edit this entry  
16
King Lear

King Lear

1987
×
Read the review Edit this entry  
15
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joan of Arc at the Stake

Joan of Arc at the Stake

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lady Without Camelias

The Lady Without Camelias

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Bye, Till Tomorrow

Good Bye, Till Tomorrow

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Picnic

Picnic

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
11
This Much I Know to Be True

This Much I Know to Be True

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Made in U.S.A

Made in U.S.A

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry