Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
05
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
31
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★½
Edit this entry  
28
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
27
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Town

The Town

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★
Edit this entry  
20
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★
Edit this entry  
18
The Mule

The Mule

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
The Current War

The Current War

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Dig

The Dig

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Fireball: Visitors From Darker Worlds

Fireball: Visitors From Darker Worlds

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
FAR. The Story of a Journey around the World

FAR. The Story of a Journey around the World

2017
×
★★★½
Edit this entry  
31
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★
Edit this entry  
30
Mank

Mank

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
22
Smoke

Smoke

1995
×
★★★½
Edit this entry  
02
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Outlaw Josey Wales

The Outlaw Josey Wales

1976
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Challenger

The Challenger

2013
×
★★★
Edit this entry  
02
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Prospect

Prospect

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
The Platform

The Platform

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Solaris

Solaris

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★
Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Rams

Rams

2018
×
★★★★
Edit this entry