Highest rated films

  • BlacKkKlansman

    ★★★★★

  • Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • First Man

    ★★★★

  • Leave No Trace

    ★★★★

  • RBG

    ★★★★

  • It Must Schwing: The Blue Note Story

    ★★★★

  • Unsane

    ★★★

  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • The Post

    ★★★★★

  • Darkest Hour

    ★★★★★

  • The Salt of the Earth

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Zootopia

    ★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Temple of Doom

    ★★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 46 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Murder on the Orient Express

Jan 5

Last Film

RBG

Dec 17

Genres, countries & languages

Drama
24 films
Thriller
13 films
Action
12 films
Adventure
11 films
Crime
8 films
History
7 films
Comedy
6 films
Documentary
5 films
Horror
4 films
Mystery
4 films
USA
38 films
UK
11 films
France
4 films
Italy
3 films
Canada
3 films
China
3 films
Germany
3 films
Australia
2 films
Mexico
2 films
Norway
2 films
English
45 films
French
10 films
German
6 films
Spanish
5 films
Czech
3 films
Italian
3 films
Japanese
3 films
Russian
3 films
Arabic
2 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 130

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Hans Zimmer: Live in Prague
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Winchester
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

It Must Schwing: The Blue Note Story
Average weighted rating:

3.4

Films vp57 watched in 2018

  • RBG
  • It Must Schwing: The Blue Note Story
  • Slow West
  • First Man
  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • The Dawn Wall
  • The Children Act
  • Leave No Trace
  • Blade Runner 2049
  • BlacKkKlansman
  • The Salt of the Earth
  • Wild Tales
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Mission: Impossible III
  • Mission: Impossible II
  • Mission: Impossible
  • Lady Bird
  • A Quiet Place
  • Indiana Jones and the Temple of Doom
  • Unsane
  • Spy Game
  • Silence
  • I, Tonya
  • The Florida Project
  • Score: A Film Music Documentary
  • Molly's Game
  • Lucky
  • Winchester
  • Call Me by Your Name
  • The Post
  • All the Money in the World
  • The Shape of Water
  • Wind River
  • Hell or High Water
  • Johnny English
  • Saving Private Ryan
  • Zootopia
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Downsizing
  • Darkest Hour
  • Jumanji: Welcome to the Jungle
  • The Commuter
  • Get Out
  • Murder on the Orient Express

World map

Highly rated films vp57 is yet to see

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • An Elephant Sitting Still
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Dirty Computer
  • Ode to Nothing
  • Capernaum
  • Roma

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more