Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★½

  • Us

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★

  • El Camino: A Breaking Bad Movie

    ★★★★

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Apollo 11

    ★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★½

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★★

  • Django Unchained

    ★★★★★

  • The Truman Show

    ★★★★★

  • I, Tonya

    ★★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • The Post

    ★★★★★

  • Rain Man

    ★★★★★

  • Darkest Hour

    ★★★★★

  • Ben Is Back

    ★★★★★

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • Catch Me If You Can

    ★★★★

  • Deadpool 2

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Green Book

    ★★★★

  • mid90s

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 55 Films watched
  • 4.6 Average per month
  • 1.1 Average per week

Milestones

First Film

Black Mirror: Bandersnatch

Jan 4

Last Film

The Two Popes

Dec 28

Genres, countries & languages

Drama
39 films
Comedy
19 films
Thriller
13 films
History
12 films
Action
12 films
Crime
11 films
Adventure
8 films
Mystery
4 films
Documentary
4 films
Sci Fi
4 films
USA
50 films
UK
11 films
Germany
6 films
France
5 films
Canada
3 films
Belgium
2 films
China
2 films
Spain
2 films
Japan
1 film
English
54 films
Spanish
11 films
French
8 films
Italian
7 films
German
7 films
Russian
3 films
Latin
2 films
Japanese
2 films
Korean
2 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 10 Added 10

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Transformers: Revenge of the Fallen
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Man Who Knew Infinity
Average weighted rating:

3.3

Films vp57 watched in 2019

  • The Two Popes
  • Fury
  • The Irishman
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Lighthouse
  • The Iron Lady
  • All Is Lost
  • The Queen
  • The Post
  • Darkest Hour
  • Parasite
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Late Night
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Rocketman
  • They Shall Not Grow Old
  • Apollo 11
  • The Dead Don't Die
  • Isle of Dogs
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Bourne Ultimatum
  • The Bourne Supremacy
  • The Bourne Identity
  • Sicario
  • The Old Man & the Gun
  • Free Solo
  • mid90s
  • Us
  • The Man Who Knew Infinity
  • The Death of Stalin
  • The Sisters Brothers
  • Deadpool 2
  • Vice
  • Falling Down
  • Fahrenheit 11/9
  • Green Book
  • The Favourite
  • Django Unchained
  • Catch Me If You Can
  • I, Tonya
  • Shoplifters
  • The Hangover Part III
  • The Hangover Part II
  • The Hangover
  • American Hustle
  • Rain Man
  • The Truman Show
  • The Departed
  • Transformers: Revenge of the Fallen
  • Logan Lucky
  • Ben Is Back
  • Transformers
  • October Sky
  • Pulp Fiction
  • Black Mirror: Bandersnatch

World map

Highly rated films vp57 is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • When I Get Home
  • Little Women
  • Cleaners
  • Invisible Life
  • Sound of Metal
  • Kumbalangi Nights

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more