Viktor has logged 339 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nick and Norah's Infinite Playlist

Nick and Norah's Infinite Playlist

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Nashville

Nashville

1975
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Best Offer

The Best Offer

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Odd Life of Timothy Green

The Odd Life of Timothy Green

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
I Origins

I Origins

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

The Naked Gun 2½: The Smell of Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The First Time

The First Time

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let's Be Cops

Let's Be Cops

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Divergent

Divergent

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Gone Baby Gone

Gone Baby Gone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dr. Horrible's Sing-Along Blog

Dr. Horrible's Sing-Along Blog

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
An Alternative Reality: The Football Manager Documentary

An Alternative Reality: The Football Manager Documentary

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Neighbors

Neighbors

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry