Viktor has logged 70 entries for films during January 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Escape Plan

Escape Plan

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Afternoon Delight

Afternoon Delight

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The King of Kong: A Fistful of Quarters

The King of Kong: A Fistful of Quarters

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lone Survivor

Lone Survivor

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Riley Rewind

Riley Rewind

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Edit this entry  
11
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry