Sort by

vraagtekenss has logged 33 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dark City

Dark City

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punisher: War Zone

Punisher: War Zone

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry