Sort by

Valerie has logged 169 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Old

Old

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Machinist

The Machinist

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
06
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night Crossing

Night Crossing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Flight of the Navigator

Flight of the Navigator

1986
×
Read the review Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Passing

Passing

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Passing

Passing

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A River Runs Through It

A River Runs Through It

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Cast Away

Cast Away

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eternals

Eternals

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

The Adventures of Ichabod and Mr. Toad

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Pooh's Heffalump Halloween Movie

Pooh's Heffalump Halloween Movie

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Dear Evan Hansen

Dear Evan Hansen

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Howard

Howard

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Witches of Eastwick

The Witches of Eastwick

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
07
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Village

The Village

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Guilty

The Guilty

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Aftermath

Aftermath

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry