Valerie has written 43 reviews for films rated ★★★★★ .

  • My Big Fat Greek Wedding

    My Big Fat Greek Wedding

    ★★★★★

    I can’t wait to marry my future wife

  • Onward

    Onward

    ★★★★★

    I love dilfs

  • La Bamba

    La Bamba

    ★★★★★

    Sweet Ritchie

  • The Princess and the Frog

    The Princess and the Frog

    ★★★★★

    Tianas work ethic has always been something I admired and wanted to replicate for my own life. I love Tiana so much

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★★

    I wish my mind worked  like this. I want to be able to view my life as a whole .

  • Night Crossing

    Night Crossing

    ★★★★★

    The determination these people had.

  • Passing

    Passing

    ★★★★★

    Even though I knew it was coming I still wasn’t prepared for the ending

  • Passing

    Passing

    ★★★★★

    The story was so heartbreaking. 

    Ruth Negga and Tessa Thompson and both tremendous actresses.

  • Coco

    Coco

    ★★★★★

    La bamba is my tatas remember me. I’ll be dancing to it for you my dork.

  • The Muppet Movie

    The Muppet Movie

    ★★★★★

    This soundtrack fucking slaps.

    I’d die for Rowlf

  • The Secret World of Arrietty

    The Secret World of Arrietty

    ★★★★★

    “My heart is stronger now because you’re in it”

    What a gorgeous movie

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★★

    Going in you know how it’s going to end but it’s still heartbreaking. Jimmy smitts deserved more screen time