Vito has logged 540 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Into the Inferno

Into the Inferno

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Rocks

Rocks

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Goodbye, Dragon Inn

Goodbye, Dragon Inn

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
The Table of the Poor

The Table of the Poor

1932
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Shane

Shane

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jean de Florette

Jean de Florette

1986
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ricky Gervais: Humanity

Ricky Gervais: Humanity

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Anima

Anima

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★
Edit this entry  
08
The General

The General

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Children in the Wind

Children in the Wind

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Quest for Fire

Quest for Fire

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
In Sudden Darkness

In Sudden Darkness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Closer

Closer

2004
×
★★½
Edit this entry  
24
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tekkonkinkreet

Tekkonkinkreet

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★
Edit this entry  
10
People on Sunday

People on Sunday

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry