Vito has logged 109 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ashes

Ashes

1917
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Venus of Ille

The Venus of Ille

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shock

Shock

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Steamboat Willie

Steamboat Willie

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The House of Exorcism

The House of Exorcism

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
Read the review Edit this entry  
28
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Baron Blood

Baron Blood

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
27
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
TFW No GF

TFW No GF

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Assunta Spina

Assunta Spina

1915
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dangerous Days: Making Blade Runner

Dangerous Days: Making Blade Runner

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roy Colt and Winchester Jack

Roy Colt and Winchester Jack

1970
×
Read the review Edit this entry  
25
Five Dolls for an August Moon

Five Dolls for an August Moon

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Planets

The Planets

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
Contact

Contact

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Four Times That Night

Four Times That Night

1971
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Margaret

Margaret

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
22
You Can Count on Me

You Can Count on Me

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cops

Cops

1922
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Louisiana Story

Louisiana Story

1948
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ratcatcher

Ratcatcher

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
United 93

United 93

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The White Sun of the Desert

The White Sun of the Desert

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dr. Goldfoot and the Girl Bombs

Dr. Goldfoot and the Girl Bombs

1966
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

Mortal Kombat Legends: Scorpion's Revenge

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Knives of the Avenger

Knives of the Avenger

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gunman Called Nebraska

Gunman Called Nebraska

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Road to Fort Alamo

The Road to Fort Alamo

1964
×
Read the review Edit this entry  
18
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Whip and the Body

The Whip and the Body

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Girl Who Knew Too Much

The Girl Who Knew Too Much

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Erik the Conqueror

Erik the Conqueror

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hercules in the Haunted World

Hercules in the Haunted World

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Wonders of Aladdin

The Wonders of Aladdin

1961
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Esther and the King

Esther and the King

1960
×
Read the review Edit this entry  
16
Black Sunday

Black Sunday

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry