• Paris, Texas

  • This Is Spinal Tap

  • Sixteen Candles

  • Zelig

    ★★★★

  • Entre Nous

    ★★★★

  • The King of Comedy

    ★★★★½

  • Blade Runner

  • Pink Floyd: The Wall

    ★★★½

  • Nine to Five

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★★½

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

  • Manhattan

  • Ism Ism

  • Grease

  • Star Wars

  • Annie Hall

  • Eraserhead

  • Suspiria

    ★★★½

  • Fellini's Casanova

    ★★½

  • Carrie

  • Taxi Driver

  • The Rocky Horror Picture Show

  • Jaws

  • Deep Red

    ★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★

  • The Night Porter

    ★★★

  • The Godfather

  • A Clockwork Orange

  • Le Boucher

  • My Night at Maud's

    ★★★½

  • More

    ★★★

  • Funny Girl

    ★★★

  • 2001: A Space Odyssey

  • Me gustan los estudiantes

  • La Chinoise

    ★★★★

  • La Collectionneuse

    ★★★½

  • The Good, the Bad and the Ugly

  • Blow-Up

    ★★★½

  • Persona

  • Masculin Féminin

    ★★★½

  • Le Bonheur

  • Band of Outsiders

    ★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

  • A Woman Is a Woman

    ★★★½

  • Chronicle of a Summer

    ★★★★

  • Psycho

  • Breathless

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Le Beau Serge

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Singin' in the Rain

  • A Streetcar Named Desire

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★

  • Rope

    ★★★★½

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★½

  • Casablanca

  • Citizen Kane

  • Rebecca

    ★★★½

  • The Lower Depths

    ★★★★

  • Modern Times

  • Rain

    ★★★★½

  • Man with a Movie Camera

    ★★★★

  • Metropolis

  • Battleship Potemkin

    ★★★★

  • Ballet mécanique

  • The Cabinet of Dr. Caligari