Sort by

Wade has logged 135 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Trauma

Trauma

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
Read the review Edit this entry  
13
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Void

The Void

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Saw V

Saw V

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Saw IV

Saw IV

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Saw III

Saw III

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saw II

Saw II

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Eye

Red Eye

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Underworld

Underworld

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
1BR

1BR

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Saw

Saw

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vanilla Sky

Vanilla Sky

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
High Tension

High Tension

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry