Wafflez has logged 36 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★½
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
28
Eureka

Eureka

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maze Runner: The Death Cure

Maze Runner: The Death Cure

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
Harakiri

Harakiri

1962
×
Read the review Edit this entry  
11
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Edit this entry  
01
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Grayson

Grayson

2004
×
Read the review Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Edit this entry  
09
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Literally Hitler

Literally Hitler

2019
×
Edit this entry  
24
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★
Edit this entry  
22
Personal Shopper

Personal Shopper

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
Stalker

Stalker

1979
×
Edit this entry  
12
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★
Edit this entry  
10
Wanda

Wanda

1970
×
★★★½
Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry