jane UNLEASHED has logged 143 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Vice

Vice

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
24
Bird Box

Bird Box

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
Edit this entry  
28
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Angst

Angst

1983
×
★★★
Edit this entry  
06
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
30
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Brood

The Brood

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★½
Edit this entry  
17
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Edit this entry  
13
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Stoker

Stoker

2013
×
★★
Edit this entry  
17
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Meg

The Meg

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
House

House

1977
×
★★★★
Edit this entry  
06
[REC]

[REC]

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lure

The Lure

2015
×
★★½
Edit this entry  
01
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Edit this entry  
24
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★½
Edit this entry