Sort by

Waldo has logged 572 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Phantasm

Phantasm

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kóblic

Kóblic

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Julieta

Julieta

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Are the Flesh

We Are the Flesh

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lo and Behold: Reveries of the Connected World

Lo and Behold: Reveries of the Connected World

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rats

Rats

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Too Late

Too Late

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Disorder

Disorder

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Am Thor

I Am Thor

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Thunder

Blue Thunder

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Naked Killer

Naked Killer

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Next Time I'll Aim for the Heart

Next Time I'll Aim for the Heart

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Aferim!

Aferim!

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Divines

Divines

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Her Vengeance

Her Vengeance

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Tower

Tower

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frank & Lola

Frank & Lola

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Doc Hollywood

Doc Hollywood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Divine Tragedies

The Divine Tragedies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Inhabitants

The Inhabitants

2015
×
Read the review Edit this entry  
04
Punk Vacation

Punk Vacation

1990
×
Read the review Edit this entry  
03
Army of One

Army of One

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Come and Find Me

Come and Find Me

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
White Girl

White Girl

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Eyes of My Mother

The Eyes of My Mother

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Recruit

The Recruit

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Dogs of War

The Dogs of War

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Count Yorga, Vampire

Count Yorga, Vampire

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Joshy

Joshy

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Queen Mimi

Queen Mimi

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry