Sort by

Waldo has logged 52 entries for films during May 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Romeo Is Bleeding

Romeo Is Bleeding

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
One-Armed Boxer

One-Armed Boxer

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Do-Over

The Do-Over

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Grimsby

Grimsby

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Plunkett & MacLeane

Plunkett & MacLeane

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Two Hands

Two Hands

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Resurrection of Jake The Snake

The Resurrection of Jake The Snake

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red State

Red State

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Air Force One

Air Force One

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Pursuit

Hot Pursuit

2015
×
Read the review Edit this entry  
24
Bug

Bug

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Killing Cabos

Killing Cabos

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The New One-Armed Swordsman

The New One-Armed Swordsman

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Crush the Skull

Crush the Skull

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
All the Pretty Horses

All the Pretty Horses

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mo' Better Blues

Mo' Better Blues

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Butterfly

Butterfly

1982
×
Read the review Edit this entry  
19
The Family Fang

The Family Fang

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
I Am Ali

I Am Ali

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The D Train

The D Train

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frank and Cindy

Frank and Cindy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Frank & Cindy

Frank & Cindy

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Holidays

Holidays

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jane Got a Gun

Jane Got a Gun

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
What We Become

What We Become

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jim: The James Foley Story

Jim: The James Foley Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
8MM

8MM

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Magic Moment

This Magic Moment

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shine

Shine

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Haunting of Alice D

The Haunting of Alice D

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Ip Man 3

Ip Man 3

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bite

Bite

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
We are Twisted Fucking Sister!

We are Twisted Fucking Sister!

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terror in Mumbai

Terror in Mumbai

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captivated: The Trials of Pamela Smart

Captivated: The Trials of Pamela Smart

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hunted: The War Against Gays in Russia

Hunted: The War Against Gays in Russia

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Terror at the Mall

Terror at the Mall

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tapia

Tapia

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Remembering the Artist: Robert De Niro, Sr.

Remembering the Artist: Robert De Niro, Sr.

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Heroin: Cape Cod, USA

Heroin: Cape Cod, USA

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Rules of Attraction

The Rules of Attraction

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tremors 2: Aftershocks

Tremors 2: Aftershocks

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Evil Games

Evil Games

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry