Waldo has logged 56 entries for films during July 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sector 7

Sector 7

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
I ♥ Huckabees

I ♥ Huckabees

2004
×
Read the review Edit this entry  
31
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Memoirs of a Geisha

Memoirs of a Geisha

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Legend of Zorro

The Legend of Zorro

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mask of Zorro

The Mask of Zorro

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
5 to 7

5 to 7

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Beautiful Prison

Beautiful Prison

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Listen Up Philip

Listen Up Philip

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Promotion

The Promotion

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
7 Chinese Brothers

7 Chinese Brothers

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Maniac Cop 3: Badge of Silence

Maniac Cop 3: Badge of Silence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Maniac Cop

Maniac Cop

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Darling

Darling

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Felicity

Felicity

1978
×
Read the review Edit this entry  
18
Love and Bullets

Love and Bullets

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Borderline

Borderline

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chato's Land

Chato's Land

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sinful Dwarf

The Sinful Dwarf

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Psychomania

Psychomania

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Cathy's Curse

Cathy's Curse

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Class of 1984

Class of 1984

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Cruising

Cruising

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Knightriders

Knightriders

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
At the End of the Tunnel

At the End of the Tunnel

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stunts

Stunts

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Criminal

Criminal

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gravy

Gravy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wishmaster 2: Evil Never Dies

Wishmaster 2: Evil Never Dies

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Year of the Dragon

Year of the Dragon

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Pack

The Pack

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
My Big Night

My Big Night

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Black Room

The Black Room

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frightmare

Frightmare

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Savage Streets

Savage Streets

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry