K has logged 25 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Edit this entry  
27
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Stoker

Stoker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
13
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Terrifier

Terrifier

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
08
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Edit this entry  
06
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
Life

Life

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry