Sort by

Andrew has logged 273 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gangster No. 1

Gangster No. 1

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
From Here to Eternity

From Here to Eternity

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Star Trek IV: The Voyage Home

Star Trek IV: The Voyage Home

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Drug War

Drug War

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blancanieves

Blancanieves

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wish You Were Here

Wish You Were Here

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Leviathan

Leviathan

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shadow Dancer

Shadow Dancer

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Frenzy

Frenzy

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
King of New York

King of New York

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Secret Agent

Secret Agent

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
3, 2, 1... Frankie Go Boom

3, 2, 1... Frankie Go Boom

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Master of the Flying Guillotine

Master of the Flying Guillotine

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry