Sort by

Andrew has logged 28 entries for films during May 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
His Kind of Woman

His Kind of Woman

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Macao

Macao

1952
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lone Star

Lone Star

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sleepless Night

Sleepless Night

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Room 237

Room 237

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
I Shot Jesse James

I Shot Jesse James

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry