Sort by

Andrew has logged 207 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Spy in Black

The Spy in Black

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Gabbeh

Gabbeh

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Trial

The Trial

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Draughtsman's Contract

The Draughtsman's Contract

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Crying Game

The Crying Game

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Woman of the Year

Woman of the Year

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Damsel

Damsel

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Victor/Victoria

Victor/Victoria

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Broken Arrow

Broken Arrow

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
She Done Him Wrong

She Done Him Wrong

1933
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Black Stallion

The Black Stallion

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

Ivan the Terrible, Part II: The Boyars' Plot

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Kid Brother

The Kid Brother

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brewster McCloud

Brewster McCloud

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Hot Rock

The Hot Rock

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fabulous Baker Boys

The Fabulous Baker Boys

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Garden of the Finzi-Continis

The Garden of the Finzi-Continis

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ernie Pyle's Story of G.I. Joe

Ernie Pyle's Story of G.I. Joe

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ivan the Terrible, Part I

Ivan the Terrible, Part I

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Body Snatcher

The Body Snatcher

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Deep

The Deep

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Riki-Oh: The Story of Ricky

Riki-Oh: The Story of Ricky

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Seven Beauties

Seven Beauties

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gunga Din

Gunga Din

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tabu

Tabu

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry