Sort by

Wallace007 has logged 303 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Village

The Village

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Terror Train

Terror Train

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Blast of Silence

Blast of Silence

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Geography Club

Geography Club

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nappily Ever After

Nappily Ever After

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Underwater

Underwater

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Act of Violence

Act of Violence

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Blair Witch

Blair Witch

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Crawl

Crawl

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Towering Inferno

The Towering Inferno

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Murder by Contract

Murder by Contract

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cutting Class

Cutting Class

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Girls Just Want to Have Fun

Girls Just Want to Have Fun

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry