Sort by

Laura has logged 227 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Half Baked

Half Baked

1998
×
★★★½
Edit this entry  
26
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Our Hospitality

Our Hospitality

1923
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
½
Edit this entry  
21
Aningaaq

Aningaaq

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Band Called Death

A Band Called Death

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Prince Avalanche

Prince Avalanche

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The To Do List

The To Do List

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Slipper and the Rose

The Slipper and the Rose

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Machete Kills

Machete Kills

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wuthering Heights

Wuthering Heights

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Snow

Dead Snow

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
30
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Ghoulies

Ghoulies

1985
×
Edit this entry  
28
Meatballs

Meatballs

1979
×
★★★½
Edit this entry  
28
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
Batman

Batman

1966
×
★★★½
Edit this entry  
23
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Doll's House

A Doll's House

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jimmy Neutron: Boy Genius

Jimmy Neutron: Boy Genius

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Odd Sound Out

The Odd Sound Out

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Monster Brawl

Monster Brawl

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Proof

Proof

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry