Essay has logged 829 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Wind and the Lion

The Wind and the Lion

1975
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★½
Edit this entry  
30
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
The Human Stain

The Human Stain

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Power Rangers

Power Rangers

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Losers

The Losers

2010
×
★★★
Edit this entry  
26
The Informer

The Informer

1935
×
★★★★
Edit this entry  
26
Wrong Is Right

Wrong Is Right

1982
×
★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

1933
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Interpreter

The Interpreter

2005
×
★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★½
Edit this entry  
24
He-Man and She-Ra: A Christmas Special

He-Man and She-Ra: A Christmas Special

1985
×
★★★
Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Edit this entry  
22
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★½
Edit this entry  
22
Babes In Toyland

Babes In Toyland

1986
×
★★
Edit this entry  
21
What to Expect When You're Expecting

What to Expect When You're Expecting

2012
×
★★
Edit this entry  
20
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Arkansas

Arkansas

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Scrooge

Scrooge

1970
×
★★★
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Last Sunset

The Last Sunset

1961
×
★★★
Edit this entry  
19
Man Without a Star

Man Without a Star

1955
×
★★★
Edit this entry  
19
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Stand

The Stand

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
The Thin Man

The Thin Man

1934
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Campaign

The Campaign

2012
×
★★
Edit this entry  
11
Super

Super

2010
×
★★★★
Edit this entry  
11
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
White Fang

White Fang

1991
×
★★★
Edit this entry  
06
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★
Edit this entry  
06
Prospect

Prospect

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Force of Nature

Force of Nature

2020
×
★★½
Edit this entry