Essay has logged 93 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Blast from the Past

Blast from the Past

1999
×
★★★
Edit this entry  
30
Broken Arrow

Broken Arrow

1996
×
★★★
Edit this entry  
30
The Missing

The Missing

2003
×
★★★
Edit this entry  
30
Mr. 3000

Mr. 3000

2004
×
★★★
Edit this entry  
29
Confessions of a Dangerous Mind

Confessions of a Dangerous Mind

2002
×
★★★
Edit this entry  
29
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
Tremors

Tremors

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★
Edit this entry  
27
Freaks

Freaks

1932
×
★★★½
Edit this entry  
26
V/H/S/2

V/H/S/2

2013
×
★★★
Edit this entry  
26
V/H/S

V/H/S

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
No Time for Sergeants

No Time for Sergeants

1958
×
★★★
Edit this entry  
26
Mister Roberts

Mister Roberts

1955
×
★★★½
Edit this entry  
26
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
★½
Edit this entry  
25
Wagon Master

Wagon Master

1950
×
★★★½
Edit this entry  
25
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
Inherit the Wind

Inherit the Wind

1960
×
★★★★
Edit this entry  
25
Yankee Doodle Dandy

Yankee Doodle Dandy

1942
×
★★★
Edit this entry  
25
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
Edit this entry  
22
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
13 Ghosts

13 Ghosts

1960
×
★★½
Edit this entry  
22
North to Alaska

North to Alaska

1960
×
★★★
Edit this entry  
22
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Wild Wild West

Wild Wild West

1999
×
★½
Edit this entry  
21
The Thing

The Thing

2011
×
★★★
Edit this entry  
20
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★
Edit this entry  
19
I Am a Fugitive from a Chain Gang

I Am a Fugitive from a Chain Gang

1932
×
★★★½
Edit this entry  
19
Good Kill

Good Kill

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Edit this entry  
18
Second Act

Second Act

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Won't You Be My Neighbor?

Won't You Be My Neighbor?

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Legend of Bagger Vance

The Legend of Bagger Vance

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Red River

Red River

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bulworth

Bulworth

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
Outbreak

Outbreak

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
Hard Rain

Hard Rain

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Very Bad Things

Very Bad Things

1998
×
★★★
Edit this entry  
15
Monster-in-Law

Monster-in-Law

2005
×
★★★
Edit this entry  
15
Under the Rainbow

Under the Rainbow

1981
×
★★★
Edit this entry  
15
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
★★★
Edit this entry  
15
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
Walking Tall

Walking Tall

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Maverick

Maverick

1994
×
★★★
Edit this entry  
14
Air America

Air America

1990
×
★★★
Edit this entry  
13
Conspiracy Theory

Conspiracy Theory

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
The Hindenburg

The Hindenburg

1975
×
★★★
Edit this entry