Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Essay

Essay

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Essay
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Essay’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Moonfall

    Moonfall 2022

    ★★★½ Watched by Essay 29 Apr 2022

    My 3 1/2 star rating probably isn’t deserved for this movie.   But, I really like bad disaster movies.

  • F9

    F9 2021

    ★½ Watched by Essay 23 Sep 2021

    The one where they drive a car in orbit.

  • Someone to Watch Over Me

    Someone to Watch Over Me 1987

    ★★★ Watched by Essay 20 Feb 2021

    Wait.  Was The Bodyguard a remake of this?

  • Disorderlies

    Disorderlies 1987

    ★★★ Rewatched by Essay 20 Feb 2021

    RIP Prince Biz Markie Dee

    This is a childhood favorite.  I remember being angry at my family for not taking me to theater when it came out.   I had to wait for it to be on HBO.

  • Children of the Corn V: Fields of Terror

    Children of the Corn V: Fields of Terror 1998

    ★★ Watched by Essay 21 Jan 2021

    Kill Bill in charge of a cult of murdering children.

  • The Stand

    The Stand 2020

    ★★ Watched by Essay 17 Dec 2020 1

    It’s appropriate with all the crappy things that have happened in a year of a pandemic that we get a crappy remake about a pandemic.

    I am nostalgic about the original TV miniseries.  Yeah, it was cheesy.   But it was the first time I ever saw Gary Sinise (Lt Dan from Forrest Gump) and the goofy guy from Coach.   And I still think about that that series anytime I hear Blue Oyster Cult.   

    I am not a…

  • Battlefield Earth

    Battlefield Earth 2000

    ★½ Watched by Essay 28 Aug 2020 1

    I saw this at the theatre when it came out and now again 20 years later.   It’s still bad.

  • Thunder Road

    Thunder Road 1958

    ★★★★ Watched by Essay 14 Aug 2020

    I feel like I have failed as a Southerner for never having seen this before.

    It’s just ok.  Mitchum is good.

  • Gettysburg

    Gettysburg 1993

    ★★★★ Rewatched by Essay 03 Jul 2020

    Soooo Long but soooo good.  How can this Jeff Daniels be the same Jeff Daniels from Dumb and Dumber?

  • Sounder

    Sounder 2003

    ★★★½ Watched by Essay 19 Jun 2020

    I thought when I ordered this DVD that it was the 1972 film.  Instead it’s a Disney TV movie.   It’s still pretty good

  • Pete's Dragon

    Pete's Dragon 1977

    ★★★ Rewatched by Essay 02 May 2020

    I haven’t seen this in 30 something years.  I still remembered every song.   I guess I must’ve watched it a lot on HBO

  • Krush Groove

    Krush Groove 1985

    ★★★ Watched by Essay 16 May 2020

    Makes me miss the 80s and hip hop

Newer
Older
  • 1
  • 2

Review Tags

4
  • brandi
  • own
  • tubi
  • vudu
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro