Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
03
May December

May December

2023
×
Edit this entry  
02
Silent Night

Silent Night

2023
×
Edit this entry  
01
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
SuperFly

SuperFly

2018
×
Edit this entry  
30
Super Fly

Super Fly

1972
×
Edit this entry  
29
The Coldest City

The Coldest City

2023
×
Edit this entry  
28
A House Divided

A House Divided

1931
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Last Run

The Last Run

1971
×
Edit this entry  
27
Youth (Spring)

Youth (Spring)

2023
×
Edit this entry  
26
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
Read prior review Edit this entry  
24
The Letter

The Letter

1940
×
Edit this entry  
24
Nas: Time Is Illmatic

Nas: Time Is Illmatic

2014
×
Edit this entry  
23
Watcher

Watcher

2022
×
Edit this entry  
22
From Mayerling to Sarajevo

From Mayerling to Sarajevo

1940
×
Edit this entry  
21
Miami Blues

Miami Blues

1990
×
Edit this entry  
20
The Shadow of the West

The Shadow of the West

1986
×
Edit this entry  
20
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★★
Edit this entry  
19
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
Read prior review Edit this entry  
19
It

It

2017
×
Edit this entry  
18
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
Edit this entry  
17
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Thanksgiving

Thanksgiving

2023
×
Read the review Edit this entry  
16
Romance

Romance

1999
×
Edit this entry  
15
Red Rooms

Red Rooms

2023
×
Edit this entry  
14
Interlude

Interlude

1957
×
Edit this entry  
13
Stealing Beauty

Stealing Beauty

1996
×
Edit this entry  
13
Hidden Blade

Hidden Blade

2023
×
Edit this entry  
12
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Best Years of Our Lives

The Best Years of Our Lives

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Killer

The Killer

2023
×
Edit this entry  
09
Allures

Allures

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Margie

Margie

1946
×
Edit this entry  
06
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Passages

Passages

2023
×
Edit this entry  
04
Priscilla

Priscilla

2023
×
Edit this entry  
03
The Caine Mutiny Court-Martial

The Caine Mutiny Court-Martial

2023
×
Edit this entry  
03
Ballerina

Ballerina

2023
×
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Warning Shadows

Warning Shadows

1923
×
Edit this entry  
29
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
Edit this entry  
28
Vincent

Vincent

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
Edit this entry  
27
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Ghost Story

Ghost Story

1981
×
Edit this entry