Chris has logged 51 entries for films during April 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Tammy and the T-Rex

Tammy and the T-Rex

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Odd Man Out

Odd Man Out

1947
×
★★★★
Edit this entry  
30
Tom Jones

Tom Jones

1963
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Destry Rides Again

Destry Rides Again

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Five Came Back

Five Came Back

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
Faust

Faust

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Rose

The Rose

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Battle of Chile: Part I

The Battle of Chile: Part I

1975
×
★★★½
Edit this entry  
23
Cluny Brown

Cluny Brown

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Here Comes Mr. Jordan

Here Comes Mr. Jordan

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Angels Over Broadway

Angels Over Broadway

1940
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★
Edit this entry  
19
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Romy and Michele's High School Reunion

Romy and Michele's High School Reunion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★½
Edit this entry  
17
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Set-Up

The Set-Up

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Godspell

Godspell

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pitcairn Island Today

Pitcairn Island Today

1935
×
Edit this entry  
15
Mutiny on the Bounty

Mutiny on the Bounty

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Good Earth

The Good Earth

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Great Ziegfeld

The Great Ziegfeld

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Babes in Arms

Babes in Arms

1939
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Hombre

Hombre

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
Blithe Spirit

Blithe Spirit

1945
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eye in the Sky

Eye in the Sky

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Front Page

The Front Page

1974
×
★★★½
Edit this entry  
09
Lines: Vertical

Lines: Vertical

1960
×
Edit this entry  
09
Boogie-Doodle

Boogie-Doodle

1940
×
Edit this entry  
09
Mail Early

Mail Early

1941
×
Edit this entry  
09
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Naked Island

The Naked Island

1960
×
★★★½
Edit this entry  
06
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
Doc & Darryl

Doc & Darryl

2016
×
★★★
Edit this entry  
04
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mrs. Miniver

Mrs. Miniver

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gaslight

Gaslight

1944
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Possibilities Are Endless

The Possibilities Are Endless

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
The Razor's Edge

The Razor's Edge

1946
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hello, My Name Is Doris

Hello, My Name Is Doris

2015
×
★½
Edit this entry  
01
The Broadway Melody

The Broadway Melody

1929
×
★½
Read the review Edit this entry