Sort by

sela has logged 249 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Twilight

Twilight

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
After We Collided

After We Collided

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Death Note

Death Note

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Looper

Looper

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Devilman Crybaby

Devilman Crybaby

2018
×
Read the review Edit this entry  
12
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Death Note

Death Note

2006
×
Read the review Edit this entry  
03
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bloom Into You

Bloom Into You

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bungo Stray Dogs: Dead Apple

Bungo Stray Dogs: Dead Apple

2018
×
Read the review Edit this entry  
15
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★½
Edit this entry  
13
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★½
Edit this entry  
08
Banana Fish

Banana Fish

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Shattered Glass

Shattered Glass

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Given

Given

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Yuri!!! on Ice

Yuri!!! on Ice

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Read the review Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Read the review Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry