RSS feed for Marianne
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Xenia

Xenia

2014
×
★★★
Edit this entry  
05
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Only You

Only You

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Afterlov

Afterlov

2016
×
Edit this entry  
14
Grace of Monaco

Grace of Monaco

2014
×
Edit this entry  
07
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

2019
×
Edit this entry  
04
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Agatha and the Truth of Murder

Agatha and the Truth of Murder

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★½
Edit this entry  
31
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Counting

Counting

2015
×
Edit this entry  
21
Athene

Athene

1995
×
★★★★
Edit this entry  
16
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Runaway Bride

Runaway Bride

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
★★
Edit this entry  
05
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Becoming Jane

Becoming Jane

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Έτερος Εγώ

Έτερος Εγώ

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
Edit this entry  
18
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little England

Little England

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Celebrity

Celebrity

1998
×
Edit this entry  
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Captain Corelli's Mandolin

Captain Corelli's Mandolin

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★
Edit this entry  
25
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
11
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
11
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
Edit this entry