• The Knight Before Christmas

    The Knight Before Christmas

    ★★★★

    The Knight Before Christmas is arguably one of the greatest films ever made because it manages to tackle all of the issues surrounding Christmas (and more specifically its connection to Christianity in particular) in a way that feels like a real and honest way to deal with all of those issues.

    The Knight Before Christmas was adapted into one of the first major motion pictures about Christmas, with director Paul Thomas Anderson writing the script, David Harewood producing. He directed…

  • Pride and Prejudice - A New Musical

    Pride and Prejudice - A New Musical

    ★★★★½

    The Pride and Prejudice movie is better because of its director, and director's assistant, who were brilliant. They're both amazing actors. It's a great movie in every way, the production designer, the cast, the casting, the soundtrack. The last part where Jamie Fraser was in the movie, that was fantastic. What they did was really beautiful, and it was really funny. We've had a number of times where the director's assistant was really talented. But I can't speak about them…

  • Prison

    Prison

    ★★★½

    Hey guys this is my last review for a while im going to prison on 2 counts of manslaughter

    Me running over pedestrians genre ranked

  • Paul Blart: Mall Cop 2

    Paul Blart: Mall Cop 2

    ★★★★½

    I don't trust anyone who dislikes this movie.

  • Waiting for the Results (or My Decaying Mind In Pre-Quarantine)

    Waiting for the Results (or My Decaying Mind In Pre-Quarantine)

    ★★★★½

    Stream wap by richard cheese

  • What Does the Light Do?

    What Does the Light Do?

    ★½

    verb
    1.
    provide with light or lighting; illuminate.
    "the room was lighted by a number of small lamps"
    2.
    make (something) start burning; ignite.
    "Allen gathered sticks and lit a fire"
    Similar:
    set alight
    set light to
    set burning
    set on fire
    set fire to

  • Bohemian Rhapsody

    Bohemian Rhapsody

    ★★★

    Hello, it's is me Wap. I will be announcing my directiorial debuatin this reeview,. It's a biopoic about Lil Bow Wow. I'me calling it: Bow wow Mian Rhapsody. A reference to the movie Bohemian Rhapsody (2018). Herei s the plot.:

    Shad Gregory Moss (born March 9, 1987), better known by his stage name Bow Wow (formerly known by his stage name Lil' Bow Wow), is an American rapper, actor, television presenter, and broadcaster. As Lil' Bow Wow, he released his…

  • Hubie Halloween

    Hubie Halloween

    ★★★★★

    Adam Sandler, the sui generis American auteur behind unclassifiable modern wonders like “Grown Ups 2” and “The Ridiculous Six,” has always made films that refuse to fit the narrow parameters of any particular genre. Each of them is built atop a bedrock of comic violence that Adam uses to support the weight of the heavy stories he places on top of it, but simply categorizing “Click” as science-fiction or “Pixels” as a mystery would require you to ignore the rare…

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ½

    OK Now this isjust wrong. Accordian to sciencetrends.com/how-many-days-are-in-summer-on-average/ There are only 91 days Of sumer. That's lees than 6 times less than 500, Which this movie so blatently implies. I accidnentaly Skipped 2 grades of school Becauuse I thouhgtt Theyre were actuallyy 500 days of Summer . I got fukcing expelled becuase i Watched this movie .

  • Akira

    Akira

    ★★½

    Wow. what a crazy story. I didnt know Akira Kurosawa hasd such a crazy life. Unforutrnaly they glossed over his diirecteng Careear and I reelly wish they inclueded it. I realley wanted to See the paret Where He direcst Seven Samerey because that movie is s o long. I get why theyy skipped ir because Thaht movie nmust bave taken so olng. I honenestly really think this movie coulld have been a loT longer Even ehouthght its 2 houRS. Thiss…

  • First Cow

    First Cow

    ½

    Shoced and betrayed . I cant believe eve the Cow would do this. Please dont support Firt Cowq .

  • Z

    Z

    ★★★½

    Now i know my abcs next time wont you sing with me