WashyBanjo has logged 264 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
One-Eyed Jacks

One-Eyed Jacks

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shane

Shane

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Frozen II

Frozen II

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Aladdin

Aladdin

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Help

The Help

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drishyam

Drishyam

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Rang De Basanti

Rang De Basanti

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Amores Perros

Amores Perros

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wolf Warrior 2

Wolf Warrior 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fate of the Furious

The Fate of the Furious

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
How to Train Your Dragon

How to Train Your Dragon

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Andhadhun

Andhadhun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Just Another Girl on the I.R.T.

Just Another Girl on the I.R.T.

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry