WashyBanjo has logged 44 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dangal

Dangal

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
M

M

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Taare Zameen Par

Taare Zameen Par

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
3 Idiots

3 Idiots

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Intouchables

The Intouchables

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Witness for the Prosecution

Witness for the Prosecution

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
To Kill a Mockingbird

To Kill a Mockingbird

1962
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Frozen

Frozen

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry