Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Rough Night

Rough Night

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lovesong

Lovesong

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pariah

Pariah

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
Read the review Edit this entry  
13
Arrival

Arrival

2016
×
Read the review Edit this entry  
11
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
Read the review Edit this entry  
06
American Honey

American Honey

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
Read the review Edit this entry  
22
First Girl I Loved

First Girl I Loved

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Deepwater Horizon

Deepwater Horizon

2016
×
Read the review Edit this entry  
14
A Little Princess

A Little Princess

1995
×
Read the review Edit this entry  
07
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
Read the review Edit this entry  
03
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
Read the review Edit this entry  
25
Dirty 30

Dirty 30

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
Read the review Edit this entry  
14
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
Read the review Edit this entry  
08
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
Read the review Edit this entry  
29
Bend It Like Beckham

Bend It Like Beckham

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Neighbors

Neighbors

2014
×
Read the review Edit this entry  
16
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Pride

Pride

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Breathe

Breathe

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Addicted to Fresno

Addicted to Fresno

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sisters

Sisters

2015
×
Read the review Edit this entry  
16
X-Men: Apocalypse

X-Men: Apocalypse

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clouds of Sils Maria

Clouds of Sils Maria

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Side Effects

Side Effects

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
Read the review Edit this entry  
15
Aliens

Aliens

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
Read the review Edit this entry  
15
Dope

Dope

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pitch Perfect 2

Pitch Perfect 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry