Sort by
  • Bastards

  • Margaret

    ★★★★★

  • Birth

    ★★★★★

  • A Snake of June

    ★★★★★

  • Demonlover

  • Millennium Mambo

    ★★★★

  • Models

  • Love Is the Devil: Study for a Portrait of Francis Bacon

  • Bullet Ballet

  • High Art

    ★★★★

  • Love & Pop

    ★★★★

  • The Sweet Hereafter

  • Supermarket Woman

    ★★★★

  • Crash

    ★★★★

  • Irma Vep

    ★★★★★

  • Female Perversions

  • Safe

    ★★★★★

  • Cold Comfort Farm

  • Chungking Express

  • The Last Seduction

    ★★★★

  • Exotica

    ★★★★★

  • Golden Balls

  • Romeo Is Bleeding

  • Red Rock West

  • Boxing Helena

  • Doppelganger

  • Jamon Jamon

    ★★★★

  • Single White Female

  • Minbo: the Gentle Art of Japanese Extortion

    ★★★★

  • Poison Ivy

  • Night on Earth

    ★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★★

  • King of New York

    ★★★★

  • Babette's Feast

  • In a Glass Cage

    ★★★★

  • Parting Glances

    ★★★★

  • The Boys Next Door

  • Desert Hearts

    ★★★★

  • Streetwise

    ★★★★

  • The Brother from Another Planet

  • Smithereens

    ★★★★

  • The Wanderers

  • Remember My Name

    ★★★★★

  • Chinatown

    ★★★★★

  • Amarcord

    ★★★★★

  • Love and Anarchy

    ★★★★★

  • Klute

    ★★★★

  • They Shoot Horses, Don't They?

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★★

  • Never on Sunday

    ★★★★★

  • Purple Noon

  • Cat People

    ★★★★

  • Pandora's Box

    ★★★★