Sort by

Louise has logged 45 entries for films during September 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Last Tango in Paris

Last Tango in Paris

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Maps to the Stars

Maps to the Stars

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Editor

The Editor

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Editor

The Editor

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

Sleepaway Camp II: Unhappy Campers

1988
×
★★★
Edit this entry  
23
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★
Edit this entry  
22
Vincent

Vincent

1982
×
★★★½
Edit this entry  
22
Cobra Verde

Cobra Verde

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Son of the Mask

Son of the Mask

2005
×
½
Edit this entry  
19
Matilda

Matilda

1996
×
★★★½
Edit this entry  
17
Ryan

Ryan

2004
×
★★★½
Edit this entry  
17
Duplex

Duplex

2003
×
★★★½
Edit this entry  
16
Baby Face

Baby Face

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Sharknado

Sharknado

2013
×
½
Edit this entry  
15
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
UnHung Hero

UnHung Hero

2013
×
Edit this entry  
14
Last House on Dead End Street

Last House on Dead End Street

1973
×
★★★
Edit this entry  
14
Long Pigs

Long Pigs

2007
×
★★★
Edit this entry  
14
Fetus

Fetus

2008
×
★★★
Edit this entry  
13
Witchfinder General

Witchfinder General

1968
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Devil and Daniel Mouse

The Devil and Daniel Mouse

1978
×
★★★
Edit this entry  
10
Where the Dead Go to Die

Where the Dead Go to Die

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pandora's Box

Pandora's Box

1929
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Child

The Child

2005
×
★★★½
Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Canyons

The Canyons

2013
×
★★★½
Edit this entry  
07
Computer Hearts

Computer Hearts

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Captive

The Captive

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
The Year of the Deer

The Year of the Deer

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Screen Test: Helmut

Screen Test: Helmut

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★
Edit this entry  
05
Computer Hearts

Computer Hearts

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Copy Shop

Copy Shop

2001
×
★★★½
Edit this entry  
03
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Computer Hearts

Computer Hearts

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Last Night

Last Night

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
02
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Exotica

Exotica

1994
×
★★★★★
Edit this entry