RSS feed for Natalie

Natalie has logged 41 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Edit this entry  
30
Double Suicide

Double Suicide

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Story of a Prostitute

Story of a Prostitute

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Snow Country

Snow Country

1957
×
Read the review Edit this entry  
25
Ten Black Women

Ten Black Women

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Only on Mondays

Only on Mondays

1964
×
Read the review Edit this entry  
23
The Affair

The Affair

1967
×
Read the review Edit this entry  
22
Affair in the Snow

Affair in the Snow

1968
×
Read the review Edit this entry  
21
Love Letter

Love Letter

1953
×
Read the review Edit this entry  
20
Red Angel

Red Angel

1966
×
Read the review Edit this entry  
20
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
Read the review Edit this entry  
20
Seisaku's Wife

Seisaku's Wife

1965
×
Read the review Edit this entry  
19
I Wish

I Wish

2011
×
Edit this entry  
19
A Flame at the Pier

A Flame at the Pier

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
Read the review Edit this entry  
17
After Life

After Life

1998
×
Edit this entry  
16
Twenty-Four Eyes

Twenty-Four Eyes

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cruel Story of Youth

Cruel Story of Youth

1960
×
Read the review Edit this entry  
14
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
Edit this entry  
14
Killers on Parade

Killers on Parade

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
It's Boring Here, Pick Me Up

It's Boring Here, Pick Me Up

2018
×
Edit this entry  
12
Pleasures of the Flesh

Pleasures of the Flesh

1965
×
Edit this entry  
11
Pale Flower

Pale Flower

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
With Beauty and Sorrow

With Beauty and Sorrow

1965
×
Read the review Edit this entry  
08
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love Suicides

Love Suicides

2009
×
Edit this entry  
07
An Actor's Revenge

An Actor's Revenge

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Masseurs and a Woman

The Masseurs and a Woman

1938
×
Edit this entry  
06
We, the Dead

We, the Dead

2017
×
Edit this entry  
05
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ornamental Hairpin

Ornamental Hairpin

1941
×
Edit this entry  
03
Mr. Thank You

Mr. Thank You

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Living Dead

The Living Dead

2019
×
Edit this entry  
03
The Insect Woman

The Insect Woman

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Japanese Girls at the Harbor

Japanese Girls at the Harbor

1933
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Ema

Ema

2019
×
★★½
Edit this entry