Sort by

Seamus has logged 30 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amistad

Amistad

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Experiment in Terror

Experiment in Terror

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ali

Ali

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Keep

The Keep

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry