Saranne has logged 236 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rage

Rage

2014
×
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nine Lives (The Eternal Moment of Now)

Nine Lives (The Eternal Moment of Now)

2001
×
★★★
Edit this entry  
27
Raw

Raw

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★★
Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ma mère

Ma mère

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Jess + Moss

Jess + Moss

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hawaii, Oslo

Hawaii, Oslo

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Radiant Life

A Radiant Life

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Berthe Morisot

Berthe Morisot

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hatchet for the Honeymoon

Hatchet for the Honeymoon

1970
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Lion Woman

The Lion Woman

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
★★★★
Edit this entry  
14
Viceroy's House

Viceroy's House

2017
×
★★★½
Edit this entry  
12
Beats of the Antonov

Beats of the Antonov

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Sofia and the Stubborn Man

Sofia and the Stubborn Man

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
'Til Madness Do Us Part

'Til Madness Do Us Part

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Audition

Audition

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
09
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
★★★★
Edit this entry  
07
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Edit this entry  
07
My Little Princess

My Little Princess

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★½
Edit this entry  
06
Human Remains

Human Remains

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Capturing the Friedmans

Capturing the Friedmans

2003
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Missing

The Missing

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Montedoro

Montedoro

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Smell of Burning Ants

The Smell of Burning Ants

1994
×
★★★★
Edit this entry  
02
Rio 2096: A Story of Love and Fury

Rio 2096: A Story of Love and Fury

2013
×
★★★★
Edit this entry  
01
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
Fantasy Sentences

Fantasy Sentences

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Worm

Worm

2001
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Apprentice

The Apprentice

2008
×
★★★½
Edit this entry