Saranne has logged 36 entries for films during August 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Edit this entry  
30
Death Note

Death Note

2017
×
★★
Edit this entry  
28
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Amateur

Amateur

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★½
Edit this entry  
27
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★
Edit this entry  
25
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Fast Film

Fast Film

2003
×
★★★
Edit this entry  
21
Samaritan Girl

Samaritan Girl

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
17
For a Few Dollars More

For a Few Dollars More

1965
×
★★★★
Edit this entry  
17
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Edit this entry  
16
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Rocky

Rocky

1976
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Loving

Loving

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
You, the Living

You, the Living

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
Room at the Top

Room at the Top

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Antonio Gaudí

Antonio Gaudí

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★★
Edit this entry