Wellington has logged 63 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Secrets of the Saqqara Tomb

Secrets of the Saqqara Tomb

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cova Aberta

Cova Aberta

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
04
November

November

2017
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Errementari: The Blacksmith and the Devil

Errementari: The Blacksmith and the Devil

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Road

The Road

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hater

The Hater

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Relic

Relic

2020
×
★★½
Edit this entry  
02
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★½
Edit this entry  
18
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★★
Edit this entry  
13
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Freedom Writers

Freedom Writers

2007
×
★★★
Edit this entry  
10
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kbela

Kbela

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Ser Tão Velho Cerrado

Ser Tão Velho Cerrado

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cinema, Aspirins and Vultures

Cinema, Aspirins and Vultures

2005
×
★★★★
Edit this entry  
16
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
On the Road

On the Road

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
24
DC Showcase: Death

DC Showcase: Death

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★
Edit this entry  
11
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★
Edit this entry  
06
How to Change the World

How to Change the World

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★½
Edit this entry  
09
The Tale of the Princess Kaguya

The Tale of the Princess Kaguya

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★
Edit this entry  
04
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Edit this entry